12.06.2019 15:55 A- A+

Kazakistan’ın Yeni Cumhurbaşkanı: Kasım Cömert Tokayev

Kazakistan’ın Yeni Cumhurbaşkanı: Kasım Cömert Tokayev

Kazakistan’ın Yeni Cumhurbaşkanı: Kasım Cömert Tokayev 
✓2. Dünya Savaşı Gazisi olan ünlü Kazak yazar Kemal Tokayev ve Turar Şabarbayeva’nın oğlu olarak 1953’te Almatı’da doğdu.
✓Üniversite eğitimi için 17 yaşında Moskova Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’ne dahil oldu. Okulundaki beşinci yılında Pekin Büyükelçiliği’ne staja gönderildi.
✓Mezuniyetinin ardından Dışişleri Bakanlığı personeli olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin Singapur Misyonu’nda çalışmaya başladı.
✓1983’te Çince öğrenmek için Pekin’e gitti.
✓1985’te Pekin’deki büyükelçilikte İkinci Katip görevine getirildi. Görevinde yükselerek önce Birinci Katip sonra da Müsteşar oldu.
✓1991’de bu görevden ayrılıp Moskova’da yüksek makamdaki diplomatlara verilen SSCB Dışişleri Bakanlığı Diplomatlar Akademisi eğitimlerine katıldı.
✓1992’de SSCB’nin dağılmasından sonra ilk görevi Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı oldu. 1993’te bu Bakan Yardımcılığı’na yükseldi, bir yıl sonra da Kazakistan Dışişleri Bakanlığına getirildi.
✓Dışişleri Bakanı olduğu dönemde nükleer silahsızlanma anlaşmalarının imzalanmasında büyük emeği geçti. 1996’da Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Anlaşması’nı ve sonraki bakanlık döneminde 2005’te Orta Asya Nükleer Silahlardan Arındırılmış Bölge Anlaşması’nı Kazakistan adına imzaladı.
✓Mart 1999’da Başbakan Yardımcılığı’na geçti ve aynı yılın Ekim’inde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Başbakanlığa getirildi. 
✓Ocak 2002’de bu görevinden istifa edip yeniden Dışişleri Bakanı oldu ve bu görevine 2007’ye kadar devam etti.
✓2007’de Meclis Başkanlığı’na seçildi. 
✓Bağımsız Devletler Topluluğu ve Şangay İşbirliği Örgütü’nün Dışişleri Bakanları Konseylerinin Başkanlığı yürütmüş olan Tokayev, Siyaset Bilimi doktorasına sahiptir ve 9 kitabıyla çok sayıda makaleyi kaleme almıştır.
✓Cenevre Diplomasi ve Uluslararası İlişkiler okulunun Fahri Dekanıdır ve Şenzen Üniversitesi Fahri doktorasına sahiptir. 

✓19 Mart 2019’da Nursultan Nazarbayev’in istifasını açıklamasıyla birlikte Kazakistan Anayasası uyarınca bir gün sonra Senato Sözcüsü ünvanıyla başkanlık koltuğuna geçmiştir.
✓9 Haziran 2019’da yapılan ve Nur Otan Partisi’nin adayı olarak katıldığı erken genel seçimlerde oyların %71’ini alarak Cumhurbaşkanı olmuştur.
✓Kazakça, Rusça, İngilizce ve Çince bilen Tokayev Nadejda Tokayeva ile evlidir ve bir çocuk babasıdır.