06.08.2019 16:12 A- A+

Uluslararası Haber Özeti - AVRUPA

Tony Blair's think tank Institute for Global Change notes an increase in support for populist parties
Rise in populism threatens European democracy, warns Tony Blair think tank

Institute for Global Change condemns 'inflammatory' attacks on independent institutions such as media or judiciary

Tony Blair’in  uyardığı bir raporda, Avrupa’nın kıtadaki demokrasiyi istikrarsızlaştırmakla tehdit eden “popülist” siyasi partilere destek veren bir yükseliş yaşadığını gördü.

Eski Başbakan’ın Küresel Değişim Enstitüsü tarafından yapılan ankette, popülist partilerin hem sağ hem de soldan aldığı oyların payı 2000’den bu yana neredeyse üç kat arttı - yüzde 8,5’ten 24,1’e yükseldi.

Aynı dönemde, hükümete katılan popülist partilere sahip olan Avrupa ülkelerinin sayısının yediden 14'e iki katına çıktığını - Baltık'tan Ege'ye eşi benzeri görülmemiş bir "popülist kemer" yarattığını belirtti.

 

 

References:https://www.independent.co.uk/news/world/europe/populism-tony-blair-think-tank-european-democracy-global-change-p-a8132681.html

 


EU says it will work with Zarif despite US sanctions

‘We regret this decision,’ says EU spokesman.

By DAVID M. HERSZENHORN

8/1/19, 4:54 PM CET

 

Updated 8/1/19, 5:00 PM CET

References :https://www.politico.eu/article/eu-mohammad-javad-zarif-us-sanctions/

Çarşamba günü ABD, Batı eğitimli Dışişleri Bakanı Zarif'e, Başkan Donald Trump'ın İran'la yeni müzakereler başlatma arzusunu

belirttim ve İran ile ilişkilerini  çelişkili ve derin bir şekilde karmaşık hale getiren - görünüşte yaptırımlar uyguladı.

ABD’nin Perşembe günü vereceği kararla ilgili sorulan bir soruda AB sözcüsü, Brüksel’in çok önemli olmadığını söyledi. AB, Trump'ın tek taraflı geri çekilmesinin anlaşmayı ciddi tehlikeye atmasından sonra Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak bilinen İran nükleer anlaşmasını korumaya çalıştı.

AB sözcüsü Carlos Martin Ruiz De Gordejuela, “Bu karardan pişman olduk” dedi. “Tarafımızdan, İran’ın en kıdemli diplomatı olarak ve diplomatik kanalların korunmasının önemi bakımından Sayın Zarif ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi

 

Donald Trump
Trump to sanction Russia over chemical weapons use

Trump has been loath to antagonize Russian President Vladimir Putin, but was moved to action by a bipartisan group of lawmakers.

By ELIANA JOHNSON

8/2/19, 4:56 AM CET

 

Updated8/2/19, 4:57 AM CET

Bu haberde ABD Başkanı Donald Trump, iki ABD'li yetkiliye göre, Rusya’daki 2018 saldırısında Rusya’daki çift ajan Sergei Skripal ve kızına yapılan saldırıda kimyasal silah kullanımı için Rusya’ya yaptırımlar uygulayan bir emir verdi.

Trump yönetimi, 1991 yasası gereği geçen yıl bir dizi yaptırım uyguladı. Aynı yasa, söz konusu devletin kimyasal silahları kullanmayı bıraktığını tespit edemediği takdirde cumhurbaşkanının ikinci bir yaptırım önerisi getirmesini de gerektiği belirtilmiştir.

 


Moldova Votes to Scrap Much Criticised Electoral System

Madalin Necsutu

Chisinau

BIRN

July 31, 2019

References:https://balkaninsight.com/2019/07/31/moldova-votes-to-scrap-much-criticised-electoral-system/

 

Moldova'daki Parlamento, ülkenin Batılı ortaklarından olumsuz tepkiler alan ve eski iktidar partisinin lehine yaygın olarak görülen karma oylama sistemini kaldırmak için oy kullandı.

Moldova milletvekilleri Çarşamba günü, eleştirilen “karma” oylama sistemlerini hurdaya çıkarmak için oy kullandı, yurtdışında yaşayan Moldovaların oy kullanmasını kolaylaştırdı ve eski orantılı oylama sistemini yeniden sağladı.

Değişiklikler hem Avrupa yanlısı ACUM bloğundan hem de Rus yanlısı Sosyalist Parti’den gelen 101 milletvekilinin 57’si, eski Demokrat parti liderliğindeki rejimin düşüşünü takiben Chisinau’da hükümeti yöneten iki blok tarafından desteklendi.

24 Şubat'ta yapılan son parlamento seçimleri, parti listelerinin ve seçim bölgelerinin 101 milletvekilinin yarısını seçtiği karışık oylama sistemi altında düzenlendi. Değişimin yaygın olarak iyi finanse edilen eski iktidar partisini desteklediği görüldü.

Oransal oylama sistemi altında, her bir taraf seçime bireysel aday listesi ile katılmaktadır.

 


Former Durres Mayor Dako and family banned entry to US under corruption accusations

 

By Tirana TimesJuly 31, 2019 08:02

 

References :http://www.tiranatimes.com/?p=142821

TİRAN, 30 Temmuz - ABD Dışişleri Bakanlığı Durres Belediye Başkanı Vangjush Dako ve aile üyelerinin Salı günü ABD'ye girmesini yasakladı.

Dışişleri Bakanı tarafından verilen kararda, Dako 'nun ülkedeki büyük yolsuzluk davalarıyla ilgili olduğu iddia ediliyor.

ABD yasalarına göre, Dışişleri Bakanının yabancı bir görevlinin büyük yolsuzluk veya insan hakları ihlalleriyle ilgili olduğuna dair güvenilir bir bilgisi olduğunda, kendisinin ve yakın ailesinin ABD'ye girmesi yasaklanmaktadır.

Yasa ayrıca, Dışişleri Bakanına kararı kamuya açma veya resmi görevlilerle özel olarak paylaşma hakkı verir. Bugünkü açıklamaya göre, Vangjush Dako, karısı Alba Dako, oğlu Julio Dako ve kızı Kejsi Dako'nun ABD'ye girmesine izin verilmiyor.

 

Bir Dışişleri Bakanlığı açıklamasına göre Salı günü verilen karar, ABD’nin dünyanın başka yerlerinde yolsuzlukla mücadele etme kararlılığının bir işareti.

Bu kararla Dako, Adriyatik Lllalla ve Tom Doshi ile birlikte ABD'ye girmeleri yasaklanan Arnavutluk'tan üçüncü memur oldu.

Yabancı yetkililerin ABD'ye girmesini yasaklayan yasa, ABD yönetiminin yabancı yetkililerin yolsuzluk ve insan hakları ihlalleriyle mücadelede kullanabileceği araçlardan biri. Vize kanunlarından farklı olarak, kararın reddedilmesi durumunda gizli tutulması durumunda, yabancı yetkilileri ABD'ye girmeye uygun olmayan bir ülke olarak belirleyen yasa gizli değildir ve kamuya açıklanabilir.

 

Hollanda bir 'burka yasağı' getirdi, ama onun uygulanması anlamında şüpheler var.

The ban on face coverings came into force on August 1.

By Jack Guy , August 1, 2019

 

Perşembe günü Hollanda'da bir "burka yasağı" yürürlüğe girdi, ancak uygulamada uygulanıp uygulanmayacağına dair şüpheler var.

Bir polis açıklamasına göre, yasa toplu taşımada ve okullarda, hastanelerde ve hükümet binalarında yüz koruyucu giysiler için geçerli. Ancak, kamuya açık caddeler için geçerli olmayacağını söyledi.

 

Burqa ve niqab'ın yanı sıra motor kaskları ve kayak maskeleri de dahil olmak üzere suçlular 150 avro (166 $) para cezasına çarptırıldı. Ancak, yüzü hala görülebildiğinden başörtüsünün bu kapsamda olmayacağı söylendi.

Polis rehberliği, devlet kurumlarındaki veya toplu taşıma araçlarındaki personelin yasağı düşürenlere ve yüz örtüsünü kaldırmalarını veya binadan çıkmalarını istemekle sorumlu olduğunu söylüyor.  Ancak etkilenen sektörlerden sözcülerin sorumluluk almayacaklarını söylediler. ollanda Üniversite Tıp Merkezleri Federasyonu, CNN üyesi NOS 'a verdiği demeçte, hastaneler "bu görevle suçlanmamalı, ancak polise ve yargıya bağlı" dedi.

NOS’a göre, ulaştırma endüstrisi temsilcileri, yasağı zorlamayacaklarını ve polis yardımının gerekli olması halinde hizmetlerin aksamasına ilişkin endişeleri bulunduğunu belirtti.

https://edition.cnn.com/2019/08/01/europe/netherlands-burqa-ban-scli-intl/index.html

 

 

Çevreci Grup, Notre-Dame yangından kaynaklanan kurşun zehirlenmesi tehlikesiyle dava açtı.

30/07/2019

Bir çevre STK'sı olan Robin des Bois organizasyonu, Le Monde gazetesinde yer alan bir rapora göre, haftalardır yükselen kurşun seviyeleri hakkında alarm veriyor. 26 Temmuz'da, grup, Fransız yetkilileri “hatalı başarısızlık” suçlamasıyla Paris'e dava açarak uyarılarını eylemle destekledi.

Ancak kuruluşlar, yetkililerin, katedralin sivrini, çatısını ve ardından yapılan restorasyon çalışmalarını tahrip eden yangının yol açtığı tehlikeyi koruduğunu iddia ediyorlar.

Ancak Paris bölgesindeki üst düzey hükümet yetkilisi, lekeli anıtın çalışmalarına Perşembe günü durma emri vererek, kontaminasyon önlemlerinin yeterince sıkı olmadığını ve "yeterince uygulanamadığını" söyledi.

 

Vali Michel Cadot gazetecilere verdiği demeçte, Fransız başkentinin kalbindeki sitenin yeni güvenlik önlemleri alınana kadar bir hafta kadar kapalı olabileceğini söyledi.

Sağlık ve güvenlik müfettişleri ziyaretleri hakkında önceden uyarı vermelerine rağmen, güvenlik kurallarının "sistematik olarak uygulanmadığını" söylediler.

Cadot, katı kontrollerin katedralin ağır kirlenmiş iç yüzeyinin yanı sıra yangından sonra kapalı kalan çıkışların ve çevrenin içinde olması gerektiğini söyledi.

https://www.france24.com/en/20190729-france-paris-notre-dame-fire-file-lawsuit-lead-poisoning-dange-robin-des-bois

 

 

İspanya’nın BBVA’sı büyük casusluk davasında resmi soruşturma altında.

ÍÑIGO DE BARRÓN

Twitter

FERNANDO J. PÉREZ

EL PAÍS

Madrid 30 JUL 2019 - 10:20 BST

 

İkinci en büyük banka, emekli polis şefi José Manuel Villarejo Otros aleyhindeki daha geniş davaların bir parçası olarak rüşvet, sırların ifşa edilmesi ve yolsuzluğa maruz kalacak.

İspanya’nın en büyük ikinci bankası BBVA, Villarejo davası olarak bilinen geniş kapsamlı bir casusluk soruşturmasının parçası olarak, ülkenin yüksek mahkemesi Audiencia Nacional tarafından resmi soruşturma altına alındı.

Davanın adı, yirmi yıllık telefon konuşmalarına yayılan casusluk şebekesinin merkezinde bulunan eski bir polis komisyoncusu olan José Manuel Villarejo'dan sonra, politikacıların, iş dünyasının liderlerinin, hakimlerin ve gazetecilerin puanlarına karşı gizlilik kayıtları ve gizli kayıtlar.

Yaygın Villarejo davasını oluşturan 10 ayrı probun bir parçası olarak, Yüksek Mahkeme Hakimi Manuel García-Castellón, BBVA'yı savcıların talepleri doğrultusunda rüşvet, sırların ifşa edilmesi ve ticari uygulamaların iddia edilmesi için soruşturma altına aldı.

Bankanın Villarejo tarafından işletilen bir şirketin hizmetlerini, rakiplerine ve 2004 yılında BBVA'ya başarısız bir devralma teklifi veren inşaat devi Sacyr'den yetkililere gizlice gözetmek için kullandığı düşünülüyor.

 

KOMİSYONLAR Bankanın ana birliği olan Obreras, eski başkanı Francisco González'i “bankanın itibar kaybından sorumlu asıl kişi” olmakla suçladı ve onunla “resmi bağlar” kopmasını istedi. Bankanın mevcut başkanı Carlos Torres, notuna göre önceliğinin “gerçekleri temizlemek” olduğunu söyledi.

https://elpais.com/elpais/2019/07/30/inenglish/1564471249_154178.html

 

 

 

Murat Pehlivanoğlu. 23.01.1993 tarihinde Elbistan da doğdum. Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünden 2014 yılında mezun oldum. Hali hazırda siyasal iletişim üzerine çalışmalar yürütüyorum. Yüksek lisans tez çalışmam da yine bu alanda, Siyasal iletişim modeli olarak propaganda ; Hitler ve Stalin örneği. İnsan hakları, self-determinasyon gibi uluslararası konuların Türkiye bakış açısı ile yazılması üzerine ayrıca çalışmalarım var. Yanı sıra Ankara'nın tarihi mirası üzerine bir belgesel çalışması yürütmekteyim. Uluslararası ve yerel projeler hazırlamak üzerine çeşitli eğitimler aldım ve çalışmalar yürütmekteyim.

Sefa Taşkın. 1 Ocak 1997'de Mersin'e doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimi Mersin'e gerçekleştirdim. Halihazırda Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü öğrencisiyim. Çalışma alanlarım Kamu Maliyesi, Türk Kamu Yönetimi, Yönetişim ve Kamu hukuku.

Dursun Mert Tupuz. 18 Eylül 1993’de Ankara’da doğdum. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde öğrenciliğim devam ediyor. Self determinasyon, uluslararası ilişkiler teorileri, dış politika analizi gibi alanlarda çalışmaktayım. Bunların yanı sıra, Ruanda Katliamı, CARE International gibi konularda ayrıca çalışmalar yaptım. Global ve lokal çapta projeler hazırlama, ve bu projelerin yönetiminde yer almaktayım.