02.07.2019 15:13 Ali Çölgeçen A- A+

Trump: "S400-F35 Gerginliği Obama'nın Suçu, Türkiye'nin Değil"

Trump: "S400-F35 Gerginliği Obama'nın Suçu, Türkiye'nin Değil"

Trump Obama yönetiminin sürekli hayır demesinin Türkiye'yi başka alternatifler düşünmeye ittiğini söyledi

Anadolu Ajansı'ndan Vakkas Doğantekin ve Beyza Binnur Dönmez tarafından kaleme alınan bu yazı Türkçeye Ali Çölgeçen tarafından çevrilmiştir.

ABD Başkanı Donald Trump Osaka'daki G20 Zirvesi'ndeki kapanış konuşmasında birçok konuda güçlü mesajlar verdi.

Soru-cevap kısmında ABD ve Türkiye arasındaki S400-F35 gerginliğine dair bir soruya karşılık, Obama'nın Amerikan savunma sistemleri satın almak isteyen Türk tarafına karşı muamelesini hatırlatarak, her zaman Amerika'yı ilk sıraya koyduğunu ancak Türkiye'ye yapılan adaletsiz muameleye göz yumamayacağı söyledi. 

NATO üyeleri olarak uzun süreli müttefiklik ilişkilerine rağmen ABD, 2017'de Türkiye'nin S400 savunma sistemlerini satın alma kararı vermesinden beri tepkili. Hatta bu anlaşmazlık sebebiyle Türkiye'nin F35 programından tamamen çıkarılabileceği yönünde tehditlerde bulunuyor. Güvenlik açıklarını kapatmak adına Türkiye ilk önce Amerikan yapımı Patriot sistemlerine talip olmuştu, ancak ABD'nin, Türkiye'nin YPG/PYD terör grupları gibi azılı düşmanlarına silah ve mühimmat yardımı yapmasının yanı sıra Türkiye'nin Patriot konusundaki taleplerine ilgi göstermedi.

ABD tarafından Türkiye'ye yöneltilen Rusya ile anlaşmanın bozulması yönündeki baskıları Türk tarafı "bu iş bitti" diyerek yanıtlıyor.

"Türkiye Patriot almak için geldiklerinde Obama yönetimi 'hayır, hayır, hayır' deyince onlar da S400 aldı" diyen Trump, Obama yönetiminin Türkiye'ye Patriot füzelerini satamaması veya satmak istememesini "saçmalık" olarak gördüğünü ekledi.

Donald Trump Obama yönetimini sert sözlerle eleştirirken ne Türkiye'nin ne de Erdoğan'ın suçlu olduğunu söyledi.

"Erdoğan sert bir adam ama ben onunla anlaşabilirim" dedikten sonra Trump, Erdoğan'a 15 Temmuz Darbe Girişimi'ne katılmakla suçlanan Amerikan Rahip Andrew Brunson'un salıverilmesinden dolayı teşekkür etti.

Brunson geçtiğimiz Ekim ayında serbest bırakılması Amerikan yönetimi tarafından takdir edilmişti.

İki liderin Osaka'daki buluşmasının ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Türkiye-ABD görüşmelerinin basına kapalı kısmında Trump'ın Türkiye'nin S400 alımına ilişkin endişelerini dile getirdiği ve Türkiye'yi NATO'yu güçlendirecek şekilde ortağı ABD ile beraber çalışmak için cesaretlendirdiği ifade edildi.

Asıl metni görmek için tıklayınız.