30.12.2020 16:09 A- A+

Doğu Akdeniz'deki Gelişmeler ve KKTC

Doğu Akdeniz'deki Gelişmeler ve KKTC

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanvekili Sayın Zorlu Töre'nin konuşmacı olduğu "Doğu Akdeniz'deki Gelişmeler ve KKTC" adlı çevrimiçi konferans gerçekleştirilmiştir. Konferans, TÜRPAV Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Suat Kolukırık’ın ve Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Genel Başkanı 21. Dönem Milletvekili Nail Çelebi’nin açılış konuşmaları ile başlamıştır.

Zorlu Töre sözlerine, Kıbrıs adasında dört yüz elli yıllık Türk varlığının olduğunu belirterek ve Kıbrıs adasının tarihi hakkında önemli bilgiler paylaşarak başlamıştır.  Ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden süreci, Türkler’e yönelik gerçekleştirilen katliamları detaylı bir şekilde aktarmıştır. Zorlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının gösterdiği ulusal direnişe ve Türkiye Cumhuriyeti’nin vermiş olduğu desteğin önemine dikkat çekmiştir.

Kıbrıs’taki durum için; “Nasıl Sovyetler Birliği dağıldıysa ve on beş Cumhuriyet meydana geldiyse ve nasıl Yugoslavya dağılmış orada sekiz Cumhuriyet meydana gelmiş ise, Kıbrıs Cumhuriyeti de dağılmış ve iki ayrı devlet oluşmuştur.” ifadelerini kullanmıştır. Rum Yönetimi ile federasyon yönetiminin kurulmasının mümkün olmadığını belirterek sözlerine devam etmiştir. Türk ordusunu adadan çıkartmak isteyen güçlerin varlığını belirterek Türk askerinin varlığının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için önemli olduğunu ve bölgedeki varlığının devam etmesi gerektiğini ileri sürmüştür.

Doğu Akdeniz ile ilgili ise, Doğu Akdeniz’in hem Ortadoğu'ya hem de Uzak Doğu'ya ulaşım yolu olduğunu belirterek stratejik önemine dikkat çekmiş ve bölgede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güçlü olması için güçlü bir ekonomi ve güçlü dostluklar oluşturarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti'ni ebediyen yaşatarak Türkiye ve Türk ordusu ile birlikte yola devam edilmesi gerektiğini vurgulamıştır.

Türk devletleri ile ilişkiler açısından ise geçmişteki eksikliklerin ve bazı yanlışlıkların geride bırakılarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk dünyasındaki Türk devlet ve toplulukları ile buluşarak yola devam etmesi gerektiğini ifade etmiştir. Anavatan Türkiye ile bir ve beraber olduğunu ifade eden Zorlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Konseyi'ne alınması gerektiğini ve böylece Türk devletleri ile ve yola devam edilmesi gerektiğini belirterek sözlerini noktalamıştır. Ardından izleyicilerden gelen soruların yanıtlanması ile program sona ermiştir.