24.08.2019 11:53 A- A+

ASYA Gündemi - Haber Bülteni

Rusya, Savaştan Zarar Gören Üç Milyon Ukraynalı ’ya Vatandaşlık Teklif Etti

Russian President Vladimir Putin enacted the programme this year to expedite the citizenship process for residents of Ukraine's Donetsk and Luhansk regions, where a pro-Russian separatist rebellion has simmered for half a decade.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Rus yanlısı ayrılıkçı isyanın on yıl boyunca alevlendiği Ukaryna’nın Donetsk ve Luhansk bölgede yaşayan savaştan zarar gören üç milyon vatandaşın vatandaşlık edinme sürecini bu yıl hızlandırıldığını ve bu işleri yasalaştıran bir program olduğuna dair açıklama yaptı. Kiev ve AB ise bu programı Rusya’nın isyancı grupları fiilen kontrol ettiğini Ukrayna topraklarındaki sivilleri kendine çekmek için bir araç olduğunu söylemektedir. Benzer şekilde 2014 yılında bölgeyi işgal edip sonra komşu Kırım’da yaşayanlara da vatandaşlık verdiğini belirtmektedir. Rus İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi başkanı Valetina Kazakova TASS’da yaptığı açıklamasa ise “Toplam yararlanabilecek kişi sayısı üç milyon Ukrayna’ya vatandaşına teklif edilecek bu numara daha önce belirtilmemişti” dedi.

İsyancılar ve Ukrayna ordusu arasındaki çatışma 2014 yılında Rus Başbakanın Batıya yönelik siyasal kararlardan dolay patlak verdiğini BM tarafından yapılan tahmine göre 13000 kişinin öldüğünü bildirmektedir. Rus isyancılar uluslararası barış görüşmeleri temsil ederken hükümet anlaşmazlığı doğrudan dâhil olduğunu reddetti. Ukrayna Rusya’yı Kırım’ı işgal etmekle suçlamaktadır.

https://www.straitstimes.com/world/europe/russia-offers-citizenship-to-3-million-ukrainians-from-war-torn-areas

 

Avrasya Hükümetlerarası Konseyi, Mevcut Durum ve Entegrasyon Arasındaki Anlaşmaları Tartışıyor

Derleyen: Elya Altynsarına in International 13 Ağustos 2019

Avrasya Ekonomi Birliği (EAEU) üye devletleri başbakanları, Kazakistan Başbakanı’nın verdiği bilgilere göre 9 Ağustos’ta Avrasya Hükümetler arası Konsey’de (EİC) görüşmelerde, Kıbrıs Başbakanı’nın Cholpon Ata ile entegrasyonu, anlaşmaları durumunu ve gelecekteki iş birliğini artırma yollarını tartıştılar.

Kazakistan Başbakanı Askar Mamin, Berarust’tan Syarhey Rumas, Ermenistan’dan Nikol Pashinyan, Kırgızistan’dan Mukhammedkalyi Abylgaziev, Rusya’dan ise  Dmitry Medvedev  başkanların bir araya gelmesiyle Avrasya Ekonomik Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Tigran Sarkisyan, ünlü Issyk Kul Gölü kıyısında düzenlenen toplantıya katıldı.

Katılımcılar, ticaret ve ekonomik iş birliği, AEB iç pazardaki engellerin kaldırılmasını, alkol ve finansal piyasaların düzenlenmesini, üye devlet gümrük hizmetlerinin iş birliğini ve diğer konuları tartıştılar. Mamin, AEB üyelerinin iş birliği konusunda anlaşma, hükümlerini uygulamak ve 2025 yılına kadar AEB ekonomik entegrasyonunu geliştirmek için stratejik talimatlar hazırlamak için çalıştığını ve sendikaya endüstriyel iş birliğine öncelik vermeye, üye devletler arasında endüstriyel işletmelerin dijital bir haritasını oluşturmaya veekonomikleri geliştirmek için ortak bir program geliştirmeye çağırdı.

Mamin ayrıca, AEB’in uluslararası ulaşım ağına entegre olma potansiyeline sahip olduğunu, uluslararası transit bölge olmasını ve tek transit sisteminin bu entegrasyona yardımcı olacağını söyledi.

Mamin yine bu birliğin finansal piyasalarda hizmetler ve tüketicilerin yatırımcıların haklarını ve çıkarlarını korunmasında, ticarette ve yatırım iş birliğin geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek bunları ilerletmek için de Astana Uluslararası Finans Merkezi’ni (AİFC) kullanmayı önerdi. Kazakistan için de teknoloji merkez yaratarak finans sektöründeki tüm bölgesel katılımcılar birleştirecek altyapı oluşturmak kapasitesine sahip olduğunu ifade etti.

AEB çerçevesinde 2019-2021 yıllar arasında AİFC arasında ortak faaliyetler planı dahil olmak üzere toplam 12 belge imzalandı.

https://astanatimes.com/2019/08/eurasian-intergovernmental-council-discusses-integration-status-of-current-agreements/

 

Rusya – Fransa Yeniden Bir Arada  

16.08.2019

Rusya- Fransa ilişkilerin önemli noktada ilerlediği uzmanlar tarafından söylenmektedir

Uzmanlar Avrupa’yı Rusya ile ilişkilerini çok yönlü ve barışçıl yolla ilerlenmesi gerektiğini bu yönde fırsatları değerlendirilmesi öne sürdü.

Fransa ekonomik ve güvenlik konular üzerinde çıkarlarını tekrara gözden geçirerek Rusya ile ilişkilerini yeniden düzenlenmesi gerektiğini Jean de Gliniasty Fransa‘nın Uluslararası Stratejik kurumun araştırmacısı) Ford de Bregancon’da yapılan toplantıdan söze getirdi.

İkili diyalog:

Fransa Dış İlişkiler Bakanı Hubert Vedrine, Başbakan Emmanuel Macron bir araya gelmesiyle yenilenen Rusya ile ilişkilerin daha da ileri boyuta geçeceğini hedeflediğini belirtti. Gerek sahip olduğu konum komşuluk ilişki gerek ise birlikte katılan programlar (G7) gibi ortak noktaları değerlendirerek mevcut durumu daha ileriye geleceğini söylemiştir.

https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6770990

 

Çin Askeri Uçaklar Japon Gemiler Hedefleyerek Doğu Çin Denizinde

Kyodo-Mainichi (Japon)- 19 Ağustos 2019

Japon hükümetin bu pazar yaptığı açıklamada, Çin askeri uçakların mayıs ayında Doğu Çin denizindeki uluslararası sularda bir füze tatbikatı sırasında yakınlardaki Japon avcı gemileri hedef olarak kullandıklarını söyleyerek“Çin’in yaptığı sondajın çok tehlikeli bir askeri faaliyet olduğunu” açıklamasına eklemiştir.

Ancak Japon kaynaklarda Çin’i protesto olarak göstermedi ya da istihbarat toplama ve analiz kabiliyetleri ortaya koymak istemediği için kamuya açıklamamıştı.

Japonya ve Çin arasındaki ilişkiler son zamanda iyileşmekle birlikte, iki ülke Doğu Çin Denizi üzerinde gerginlik sürmektedir. Japonya ve Çin 2008 yılında Doğu Çin Denizi’ndeki ortak gaz sahası sondajı konusunda anlaştı, fakat geçmişyıllarda da iki ülke arasında olduğu gibi gemi karşıtı füzelere ilgili kaza, çarpışma ve yanlış anlaşılmalar halen devam etmektedir. Radyo iletişim analizine, uçağın uçuş yollarına ve diğer bilgilere dayanarak, Japon hükümeti bir gemi karşıtı tatbikatın yapıldığı sonucuna varılmıştır.

Japon hükümet yetkilileri, olayın bir provokasyon olduğuna inanırken, savunma uzmanları durumun daha fazla analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

BonjşOhara (Sasakawa Barış Vakfı üyesi) “Genellikle herhangi bir askeri örgütün başka bir ülkenin ordusunu uluslararası sulardaki tatbikat sırasında hedef olarak kullanması mümkün değil” dedi.

https://mainichi.jp/english/articles/20190819/p2g/00m/0na/024000c

 

Samsung Elektronik Güney Kore’nin İhracatın % 20’sini oluşturmakta

Yonhop -Seoul(18 Ağustos, 2019)

Samsung Electronics Co.'s Seoul headquarters is shown in this photo taken Jan. 8, 2019. (Yonhap) Geçtiğimiz Pazar Samsung Electronics Co. Şirketinin yayınladığı raporda Güney Kore’nin toplam ihracatının yüzde 20’sinden sorumlu olduğunu ve ülke ekonomisinde olan ağırlığının ne denli yüksek olduğunu gösterdi. Güney Koreli teknoloji devinin bu yılın ilk altı ayında satışlarda 75,2 milyar dolar kazandığını (62 milyar ABD doları) olduğu yüzde 86’sının yurtdışından geldiğini söyledi.

Sahip olduğu jeopolitik konumdan ötürü şirketin denizaşırı geliri, Asya’nın dördüncü büyük ekonomisinin 313,4milyar Dolar seviyesinde gerçekleşen toplam ihracatının yüzde 20,6’sını oluşturuyor. Bölgeye göre dünyanın en büyük bellek ve el cihazı üreticisi, Kuzey Amerika’dan yapılan satışlardan21,2milyar, Çin’den17,8milyar, Asya, Afrika’dan16,7milyar Avrupa ‘dan ise 9 milyar Dolar kazandığı belirtildi.

Samsung, kârının çoğunu denizaşırı pazardan kazanırken, teknoloji devi vergilerinin çoğunu ülkesine ödemektedir.

https://en.yna.co.kr/view/AEN20190818000500320?section=economy/consumer-electronics

 

 

Kuzey Kore Güney Kore ile Görüşmeleri Sonlandırdı

16 Ağustos 2019   bbc.news

Kuzey Kore, Güney Kore ile görüşmeyi reddetti ve kararını "tamamen Güney Kore'nin eylemlerinin hatası" olarak nitelendirdi. Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un, Güney Kore'nin ABD ile olan "gülünç" askeri tatbikatlarından şikayetçi oldu. Devlet arafından düzenlenen Kore Merkez Haber Ajansı tarafından yapılan açıklamada, "GüneyKoreli yetkililerle konuşmak için daha fazla sözümüz yok." dedi.

https://www.bbc.com/news/world-asia-49365771

 

Hindistan, Pakistan ve Çin'in Gölgesinde Keşmir Sorunu

Mustafa Bag  / 09/08/2019

Hindistan'ın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e özel statü tanıyan anayasa maddesini 5 Ağustos'ta iptalinin ardından bölgenin içinde bulunduğu  durum ve geleceğiyle ilgili gerilim sürüyor.

https://tr.euronews.com/2019/08/09/hindistan-pakistan-ve-cin-in-golgesinde-kesmir-sorunu

 

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo Başkenti Borneo'ya Taşıma Önerisinde Bulundu.

16.08.2019/  ASİANEWS.IT

Jakarta, Widodo başkenti Borneo'ya transfer önerisinde "Bu vesileyle, ben Kalimantan bizim sermaye taşımak için izin istiyorum," kazandıktan sonra başkan başladı Nisan seçimleri Ekim ayında ikinci dönem için yemin edecek. "Bir sermaye - devam etti  sadece ulusal kimliğin bir simgesi değil, aynı zamanda bir ilerlemenin temsilidir. Bu, ekonomik eşitlik ve adaletin gerçekleşmesi içindir ” dedi.

http://www.asianews.it/notizie-it/Jakarta,-Widodo-vuole-trasferire-la-capitale-nel-Borneo-47756.html

 

Malezya ve Singapur'un Johor Bahru-Singapur Hızlı Geçiş Sistemi (RTS) Bağlantı projesi üzerinde “bir anlayışa” ulaştı,

19 Ağu 2019 / Channelnewsasia

Çin-Malezya Liman İttifakı Toplantısında gazetecilere konuşan Bay Loke, her iki hükümetin şu anda ayrıntıları çözdüğünü söyledi. Singapur Ulaştırma Bakanlığı, ileriye dönük olası yolların tartışılması için tartışmaların sürdüğünü belirtti.

Bir bakanlık sözcüsü, "Singapur ve Malezya Ulaştırma Bakanları, RTS Link Projesi için ileriye dönük olası yolları tartıştılar. Görüşmeler devam ederken, daha fazla yorum yapamayız." dedi.

https://www.channelnewsasia.com/news/asia/malaysia-singapore-reach-understanding-rts-johor-bahru-11822284