28.08.2019 02:55 A- A+

Afrika ve Güney Amerika Gündemi (Haber Özetleri)

ARJANTİN EKONOMİ BAKANI PESODAKİ DEĞER KAYBINDAN DOLAYI İSTİFA ETTİ

18 Ağustos 2019/ BBC NEWS

Argentina's economy minister resigns as peso sheds value ile ilgili görsel sonucu

Arjantin Ekonomi Bakanı Nicolas Dujovne, şiddetlenen bir finansal krizin ortasında, cumhurbaşkanının ön seçimlerde sol kanat lideri Alberto Fernández’ e yenilgiye uğramasının ardından istifa etti.  Pazar günü yapılan ön seçimler sonucu Başkan Mauricio Macri’nin yenilgisiyle birlikte peso Amerikan doları karşısında %20 değer kaybetti. Alberto Fernandez'in başkan yardımcısı adayı ekonomide yüksek derecede korumacılık ve ağır devlet müdahalesi ile hatırlanan bir yönetime başkanlık eden Cristina Fernández de Kirchner seçildi.

Arjantin’de son dönemde resesyona girildi ve yılın ilk yarısı için küresel olarak en yüksek oranlardan biri olan % 22 oranında enflasyon yayınlandı. Resmi rakamlara göre, ülke nüfusunun üçte birinden fazlası yoksulluk içinde yaşamakta.

https://www.bbc.com/news/world-latin-america-49386065

 

MADURA VENEZUELALI YETKİLİLERİN ABD’YLE DEVAM EDEN MÜZAKERELERİNİ DOĞRULADI

21 Ağustos 2019/ MOSCOW (Sputnik)

People protest in Venezuela

Venezüella Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, Venezüellalı yetkililerin ABD ile görüşmelerde bulunduğunu doğruladı ve bu diyalogun birkaç aydır devam ettiğini söylediç

Axios medya organı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, mevcuttaki ve eski ABD yetkililerini belirterek Trump’ın ulusal güvenlik görevlilerine Pentagon’un, Latin Amerika ulusuna malların girip çıkmasını önlemek için Venezüella’daki donanma gemilerini yerleştirmesi gerektiğini özel olarak önerdiğini bildirdi.

Venezuela uzun zamandır ABD başkanının desteklediği muhalefet lideri Juan Guaido'nun kendisini ülkenin geçici cumhurbaşkanı ilan etmesi üzerine Ocak ayında yoğunlaşan şiddetli ekonomik ve siyasi krizden acı çekmekteydi.

Maduro, Guaido’yu ABD kuklası olarak nitelendirdi ve Washington’u Venezüella’da hükümet değişikliği için darbe düzenlemek ve ülke kaynaklarında hak talep etmekle suçladı.

https://sputniknews.com/latam/201905011074608851-russia-maduro-flee-claims/

 

MEKSİKA ERGEN TACİZİ DOSYASI:MEKSİKALI KADINLAR POLİS ŞİDDETİNİ PROTESTO ETTİ

17 AĞUSTOS 2019,BBC News

Video Mexico teen rape cases: Women protest against police violence ile ilgili görsel sonucu

Son zamanlarda gerçekleşen polis tacizlerine karşı yüzlerce  Meksikalı kadın sokağa döküldü.

On yedi yaşındaki çocuğun devriye arabasında dört polis memuru tarafından tacize uğraması ve on altı yaşındaki bir çocuğun müzede polis memuru tarafından tacize maruz kalması gösterilerin başlamasına neden oldu. Kadınlar yüksek makamlardan gerçekleşen tacizlere ve polis şiddetine  karşı  koruma talep etti.

https://www.bbc.com/news/av/world-latin-america-49381604/mexico-teen-rape-cases-women-protest-against-police-violence

 

KAMERUN’DA AYRILIKÇI LİDERE ÖMÜR BOYU HAPİS

20 Ağustos 2019 Salı, The Guardian

 

Kamerun'da Anglofon (İngilizce konuşulan) bölgesinde devlet kurmak isteyen ayrılıkçı lider Sisiku Ayuk Tabe ve 9 destekçisi ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 54 yaşındaki karizmatik bir bilgisayar mühendisi olan Ayuk Tabe, Ekim 2017’de Orta Afrika’nın iki İngilizce konuşulan bölgesinde ilan edilen ayrılıkçı bir devlet olan “Ambazonya” nın ilk ilanını yaptı. Hakkında uluslararası yakalama kararı bulunan Tabe, Ocak 2018'de Nijerya'da yakalanmış ve Kamerun'a iade edilmişti. Hükümetin askeri bir baskıyla yanıt verdiği olaylarda yaklaşık 2.000 insanın öldüğü ve 530.000'inin evlerinden kaçtığı düşünülmektedir. Ayrılıkçı Tabe ve destekçilerinin 10 gün içerisinde kararı temyiz etme hakkı bulunuyor.

https://www.theguardian.com/world/2019/aug/20/cameroon-anglophone-separatist-leader-ayuk-tabe-handed-life-sentence

 

KAKUMA MÜLTECİ KAMPI ve BEŞ KADININ ZORLU YAŞAM HİKAYESİ

19 Ağustos 2019

Bugün dünyada, evlerinden zorla alınmış 70 milyondan fazla insan var. Krizler daha da uzadıkça, tüm kuşakların bildiği tek ev mülteci kampları. Ortalama yer değiştirme uzunluğu 26 yıl olarak tahmin edilmektedir, 2018’den itibaren ise tüm mültecilerin yüzde 78’i uzun süren mülteci durumundadır.

186.000'den fazla asistanın yaşadığı Kakuma mülteci kampı ve Kenya'nın kuzeybatısındaki kurak çölünde yer alan Kalobeyei yerleşimi böyle bir yer. Onlar hakkında duyduğumuz hikayeler bize çoğu zaman üstesinden gelinemez zorluklarını gösteriyor, ancak Amina Rowimoh Hortense, bu zorluklara rağmen yaşamını sürdüren ve mükemmel işler başaran beş kadının müthiş öyküsünü ele alıyor.

https://allafrica.com/stories/201908190597.html

 

BURKİNA FASO’DA  YAPILAN MİLİTAN SALDIRISINDA ÖLENLERİN SAYISI YİRMİ DÖRDE YÜKSELDİ

20 Ağustos 2019 Salı, Reuters

Burkina Faso askeri idaresi , bir ordu birimindeki  24 askerinin pazartesi günü kimliği belirsiz militanların saldırısında öldürüldüğünü açıkladı. Ordu, Kuzey Burkina Faso'nun Soum eyaletindeki Koutougou'daki saldırıya tepki olarak bir kara ve hava operasyonu başlattığını söyledi. Salı günü yaptığı açıklamada, diğer yedi askerin yaralandığını ve beşinin hala kayıp olduğunu belirtti.  Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore de saldırının ardından, üst düzey askeri yetkililerle güvenlik toplantısı yaptı. 

Kabore, toplantının ardından yaptığı açıklamada, teröre karşı savaşın uzun soluklu olduğunu belirterek, "Burkina Faso, terörün hedefi olan bölgeleri yalnız bırakmayacak." ifadesini kullandı. Ülkenin ana muhalefet partisi, ilerleme ve değişim Birliği (UPC), yüzlerce sivili öldüren ve 150.000'den fazla kişinin kaçmasına neden olan yükselen bir cihatçı tehdidine karşı çıkmakla suçlayarak hükümetin istifa etmesini istedi.  Ayrıca Burkina Faso'da terör örgütleri tarafından düzenlenen saldırılarda son 4 yılda 500'den fazla kişi hayatını kaybetti.

 

https://af.reuters.com/article/topNews/idAFKCN1VA1E6-OZATP

LATİN AMERİKA’DA  YAPILAN GÖRÜŞ ANKETİ SONUCUNDA BOLSONARO  ÜÇÜNCÜ EN KÖTÜ LİDER OLARAK SIRALANDI

23 Ağustos 2019,The Rio Times

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bölgedeki on dört ülkede yapılan araştırmalara göre; Latin Amerika'nın en kötü üçüncü lideri seçildi. Yalnızca Küba ve Venezüella liderlerinden daha iyi durumda olduğu  sonucuna ulaşıldı.

Ipsos Enstitüsü'nden gelen verilere göre, 24-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen ankette ; görüş liderlerine ve Latin Amerika iletişim kanallarından tanınmış gazetecilerden oluşan dört yüz üç kişilik gruba sorular soruldu. Venezüellalı diktatör en kötü sıralamayı aldı.

https://riotimesonline.com/brazil-news/brazil/politics-brazil/study-shows-bolsonaro-as-the-3rd-worst-rated-leader-in-latin-america/

 

Yayına Hazırlayanlar:
Yasemin Telli, Rabia Nur Meşe