03.11.2021 01:56 Araz ASLANLI A- A+

Türkiye ve Azerbaycan Stratejik Yaklaşımı; Fuzuli Havalimanı, Karabağ’ın Yeniden İmarı

Türkiye ve Azerbaycan Stratejik Yaklaşımı; Fuzuli Havalimanı, Karabağ’ın Yeniden İmarı

Fuzuli Havalimanı'nın hızlı inşası ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk misafir olarak kabulünün özel bir önemi olduğunu vurgulamak gerekir.

100 yıl önce, 1921 yılının Eylül ayında Yunan ordusu Ankara yakınlarına kadar gelmiş, fakat kahraman Türk milleti onları Polatlı yakınlarında yenip daha sonra tüm topraklarından atmayı başarmıştı.

18 Kasım 1921’de, Ankara’nın Cebeci semti, Hamamönü mevkiindeki Azerbaycan temsilciliği binasına törenle bayrak çekildi. Mustafa Kemal Atatürk Azerbaycan Büyükelçiliği’nin açılışında yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Efendiler; Ankara’ya Yunanlıların, düşmanların bayrağı çekilmek isteniyordu. Bu fırsatı, hamdolsun ki, düşmanlarımız elde edemediler. Burada işte, kardaş hükümetin, kardaş milletin sancağı çekilmekle bahtiyar bulunuyoruz.”...

Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin bölgeye ve dünyaya verdiği çok açık jeopolitik mesajları var;

1. Ortak mesaj: Azerbaycan, Türkiye’nin desteğiyle askeri sürecin hızlı bir şekilde sonuçlanabileceği gibi, bir sonraki aşamada barış gücünü hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir (sonuç alacak şekilde sonuçlandırabilir).

2. Türkiye ve Azerbaycan’ın Karabağ sorununda izlediği yol, bu topraklara yaklaşımlarını da gösteriyor: Ermenistan 28 yılda yıkmak ve yok etmekle meşguldü. Azerbaycan özgürleştikçe Karabağ’ı yeniden inşa eder ve geliştirir.

3. Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan bölgelerdeki imar faaliyetleri, 10 Kasım anlaşmasını 1994 'de ateşkes olarak görerek ′′ yeniden yapılandırma ′′ hazırlayanlara ve destekçilerine de ciddi bir mesajdır: Kuruluşa çoktan başladık. Bu alanlarda her yerde olduğumuzdan daha güçlü olacağız.

Her yerde olduğumuzdan daha fazla olacağız. Bundan sonra her yıkıcı girişim karşı tarafın, Azerbaycan ve Türkiye 'nin kendi topraklarında, genel olarak bölgede başarısızlığıyla sonuçlanacaktır.

İşgalci Ermenistan ve destekçileri Azerbaycan topraklarında, Karabağ’da kendi havaalanlarını açmak, bu topraklar üzerinde kendi destekçilerini ağırlamak istiyorlardı. Ama Azerbaycan buna izin vermedi, 44 günlük savaşla topraklarını kurtardı ve kısa süre içerisinde havaalanını yaparak kardeş ülkenin cumhurbaşkanını ilk misafir olarak ağırladı.

Kardeşliğimiz, birliğimiz güçlü oldukça bundan 100 yıl sonra da, 1000 yıl sonra da bu topraklar hep özgür, hep asıl sahibinin elinde kalacaktır.