21.05.2019 16:38 Dr. Nazım CAFERSOY A- A+

Paşinyan’dan 2019 Yılında Neler Beklenebilir?

Paşinyan’dan 2019 Yılında Neler Beklenebilir?

Dr. Nazım CAFERSOY

Küresel ve bölgesel tarafların pozisyonunu ve özellikle de iç dengeleri dikkate aldığımızda 2019 yılında Karabağ sorununun çözümünü sağlayan barış anlaşmasının  imzalanması ihtimali zayıftır. Kendi hakimiyetinin ülke içerisindeki siyasi, idari, toplumsal, ekonomik ve güvenlik dayanaklarını sağlamlaştırmadan ve Karabağ'daki bölücüleri kontrole almadan Başbakan Nikol Paşinyan bu adımı atmayacaktır, zira atarsa ya Petrosyan gibi istifa ettirilme veyahut parlamentoda daha önce olduğu gibi teröre kurban gitme ihtimali yüksektir.

 

Ancak önümüzdeki bir yıl içerisinde Paşinyan ve yönetiminin faaliyetleri şu beş temel istikametinde olacaktır:

  1. Ermenistan’daki siyasi destekçilerini sağlamlaştırmak ve verdiği ekonomik-siyasi vaatleri yerine getirmeye çalışmak.

 

2. Karabağ klanını yolsuzluk ile mücadele ve halka karşı silahlı cinayetler sebebiyle zayıflatmak ve onların Karabağ uzantılarını kendi tarafına çekmek ve mümkünse bazılarını saf dışı bırakmak. 
 

3. Azerbaycan’la müzakere kapısını açık tutmak, güven duygusu yaratmak ve Karabağ halkının cephede daha çok gerginlik yaratmak gayretlerine mani olmak. (Bu arada Paşinyan diğerleri ile karşılaştırıldığında şimdiye kadarki Ermenistan liderleri arasında müzakere için nispeten en uygunu kişi sayılabilir.)
 

4. Rusya’nın gazabını üstüne çekmemek, ancak Rusya ile ilişkilerin esas merkezine ikili münasebetler yerine Avrasya İttifakı ve KTƏT gibi ortak teşkilatları çekmek.
 

5. Paşinyan’ın sözde "Ermeni Soykırımı meselesinde geleneksel Ermeni tezleri aleyhine kesin bir adım atması ihtimali ise bence çok zayıftır. Çünkü böyle bir adım özellikle Batı’daki Ermeni diasporasının şiddetli tepkisine sebep olacaktır. Bu ise Paşinyan’ı ülkedeki ekonomik vaatlerini hayata geçirmek için Batı’daki destekten mahrum edebilir. Üstelik bu süreç Rusya’nın da kızmasına sebep olacaktır.

 

Bu beş zor iş Paşinyan ve yönetimini sık sık bir biri ile karşılıklı adım veya açıklamalara sevk edecektir. Bu çatışmaların kendisini en çok göstereceği yer ise Karabağ konusundaki açıklamalar olacaktır.