10.05.2019 16:37 A- A+

Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı’nın Değiştirilmesi Ne Anlama Geliyor?

Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı’nın  Değiştirilmesi Ne Anlama Geliyor?

Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı’nın

Değiştirilmesi Ne Anlama Geliyor?

            Geçtiğimiz günlerde ABD tarafından terör örgütleri listesine eklenmesiyle gündeme gelen Devrim Muhafızları Ordusu (DMO)’nun komuta kademesinde değişim meydana gelmiştir. İran Devrim Rehberi Ali Hamanei, Devrim Muhafızları Başkomutanlığında değişiklikler yapılmasının gerekli olduğunu ifade etmiş ve General Caferi’nin on yıllık görev süresinin ardından kendisine teşekkür ederek yerine görevlerinde sorumluluk, başarı ve tecrübelerinden sahibi olan Hüseyin Selami’yi DMO komutanlığına atadığını ilan etmiştir.

            DMO’nun yeni komutanı Hüseyin Selami 1960’da İsfahan’ın Golpeykan şehrinde doğmuş, İran- Irak Savaşı sırasında DMO’ya üye olmuştur. Bu süreç içersinde DMO’da çeşitli kadrolarda bulunmuş, Hava kuvvetleri komutanlığı, DMO Komutan yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

            Bu süreç içerisinde de gerek ABD’ye gerekse İsrail’e karşı sert söylemlerde bulunmuştur. Ocak ayında yaptığı bir açıklamasında İran’ın stratejisinin İsrail’i haritadan silmek olduğunu dile getirmiştir. Bunun yanı sıra İsrail’in Akdeniz’de İran için tehdit unsuru olduğunu, bu yüzden baskı altında tutulması gerektiğini ifade etmiştir. Diğer taraftan Arap Devletlerini de pas geçmeyen Selami, 22 Eylül’de Ahvaz’da meydana gelen kanlı saldırının ardından Arap Devletlerini tehdit etmiş ve “Kırmızı çizgimizi geçenlerin kırmızıçizgilerini geçeriz.” şeklinde demeç vermiştir.

            Bununla birlikte Selami, İran’ın artan füze kapasitesini övmüş, Gazze ve Lübnan’dan her an İsrail’i vurabilecek kapasitede füzelere sahip olduklarını ifade etmiştir. Ayrıca füze menzillerinin Avrupa’yı vurabilecek derecede uzun menzilli olduğu iddialarını sık sık dile getirmiştir.

            Öte yandan İran’ın kendi jeopolitiğindeki Şii milisler hakkında yorum yapmaktan kaçınmayan Selami, Suriye’deki Şii milislerin her an savaşmaya hazır olduğunu da ifade etmiştir.

            ABD’nin DMO’yu yaptırım listesine almasının ardından İran’da böyle bir değişikliğin yapılması manidardır. Ayrıca bu değişikliğin DMO’nun kuruluşunun 40. Yıl dönümüne getirilmesi olaya farklı bir boyut kazandırmıştır. Bu gelişmeler DMO içerisinde diğer kademelerde de değişiklikler olabileceğine işaret edebilir. Bunun yanı sıra Hamanei’in açıklamaları, bu değişikliği zaruri gördüğünü göstermiştir. Bu bağlamda yeni ordu komutanıyla birlikte DMO’nun yapı ve işlevinin revize edilmesi olasıdır. Ayrıca yeni komutan Hüseyin Selami’nin ordunun farklı birçok kademelerinde görev yapması ordunun sahada daha aktif olabileceği şeklinde yorumlanabilir.

            Öte yandan Hüseyin Selami’nin söylemleri İran’da yeni söylemler içermemektedir. Fakat bu söylemler üst seviyede yenilenerek söylenipcanlı tutulacaktır. Bu sayede DMO içerisinde motivasyonun artacağı söylenebilir. Ayrıca eski DMO komutan Muhammed Ali Caferi’nin mental olarak yorgun olduğu da bu değişimi zaruri kılmış olabilir. Aynı zamanda Hüseyin Selami’nin DMO içerisinde farklı bir yüz olacağı ve orduya farklı bir hava katacağı da gözden kaçmamalıdır.

            Bununla birlikte İran’ın, İsrail ve ABD ile artan gerginliğinin sahada DMO’nun bölge politikalarını öne çıkaracağa benziyor. Ayrıca İran füze gücünü yürüten DMO’nun bu süreçten sonra buna hız vermesi aşikardır. Zira yukarıda belirtildiği üzere Hüseyin Selami her fırsatta İran’ın füze menzili hakkında demeçler vermektedir. Bunun yanı sıra DMO’nun kapasitesinin ve hareket alanın artırılması da gözden kaçırılmaması gereken bir gerçektedir. Zira İran, DMO’nun terör örgütü listesine eklenmesinden kısa bir süre sonra ABD’nin Ortadoğu’daki gücü olan CENTCOM’u terör örgütü listesine eklediğini duyurmuştu. Bu süreç içerisinde DMO bölgedeki milis güçler üzerinden CENTCOM’a saldırılar düzenleyebilir. Ayrıca sahadaki Şii milislerin mobilizasyonu ve aktif manevra alanları sahada maksimum derecede artırılabilir. Zaman içersinde nelerin olacağını hep birlikte göreceğiz.