27.07.2020 21:11 A- A+

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anısına “Radikal Bir Terör Örgütünün Anatomisi: FETÖ” adlı çevrimiçi panel düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anısına “Radikal Bir Terör Örgütünün Anatomisi: FETÖ” adlı çevrimiçi panel düzenlendi

Vakfımız, Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı ve Akdeniz Üniversitesi’nin işbirliğinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anısına “Radikal Bir Terör Örgütü’nün Anatomisi: FETÖ” adlı paneli düzenledi. Çevrimiçi etkinlik olarak gerçekleştirilen panele, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, TOBB Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve TÜRPAV Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hilmi Demir, Akdeniz Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı ve TÜRPAV Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Suat Kolukırık ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi Öğretim Görevlisi ve TÜRPAV Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Sinan Demirtürk katıldı.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, “Silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Bu ülke, artık 15 Temmuz öncesinden çok daha güçlüdür.” ifadelerini kullanarak Türkiye’nin demokrasi bilincinin gelişiminde 15 Temmuz direnişinin mühim bir yere sahip olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener ise “15 Temmuz’da Sayın Cumhurbaşkanı’nın risk alarak ortaya koyduğu duruş, tarihin en büyük kahramanlıklarından biridir. Darbeleri ortaya çıkaran, bu virüsleri üreten koşullarla mücadele etmeliyiz. Bu bizim görevimiz.” açıklamasında bulundu.

Panel kapsamında yaptığı sunumda dikkat çekici ifadeler kullanan Prof. Dr. Hilmi Demir ise “FETÖ, ilk başta legal sivil yapılarla örgütlenmiş ve illegal yapısını gizlemiştir. Bu da bu radikal kült örgütün mahrem yapısının görülebilmesini geciktirmiştir.” şeklinde konuştu. Bu bağlamda kült örgütlerin radikalleşme süreçlerinin anlaşılabilmesinin önemine vurgu yapan Demir, Türkiye’nin gelecekte yeni darbe riskleriyle karşı karşıya kalmaması için FETÖ tecrübesinden elde ettiği dersleri unutmaması gerektiğini söyledi.

Panelistlerden Prof. Dr. Suat Kolukırık ise “Darbeler, hiçbir demokrasi ve tabii hiçbir toplum için kabul edilebilir bir şey değildir. Bazı dini yapı ya da grupların, toplumun zafiyetlerini sömürerek emperyal süreçler içerisinde bir Truva atı gibi çalıştıkları görülmektedir. FETÖ de bir Truva atı olarak kullanılmıştır.” şeklinde konuşarak FETÖ’nün Türkiye’ye karşı uygulanan emperyal planlar çerçevesinde bir vekil aktör olarak kullanıldığına dikkat çekti.

Panelin son sunumunu icra eden Dr. Sinan Demirtürk ise “FETÖ elebaşının ABD’de ikamet etmesi, Graham Fuller gibi eski CIA mensuplarının referanslarıyla sürüyor. FETÖ, Amerikan emperyalizminin ABD’yi rahatsız etmeyecek bir İslam yorumu inşa etme girişimine hizmet etmektedir.” ifadelerini kullandı. Böylece Demirtürk, söz konusu terör örgütünün ABD ile olan ilişkilerine vurgu yaptı.

Gelecek Etkinlikler