06.01.2020 16:39 A- A+

Irak Siyaseti ve Haşd El Şabi

Irak Siyaseti ve Haşd El Şabi

Terör Örgütü ''Irak İslam Şam Devleti''(İşid) Ve Diğer Selefi-Vahabi Terör Örgütlerinin Başta Irak Olmak Üzere Diğer İslam Ülkelerinde Terör Eylemlerine Girişip, Masum sivilleri katletmeye,kentleri ve köy yerlerini tahrip edip bölgeleri terörize etmeye başlamasıyla birlikte bu cani çetelere karşı ülkelerin güvenlik güçleri ve orduları karşı koymaya başladılar. Ordu ve güvenlik güçleri bir çok nedenden dolayı söz konusu terör örgütleriyle mücadelede yetersiz kalınca devreye gönüllü milis güçleri girdiler. Irakta gönüllü grupların bir araya gelerek ''Haşd El Şabi'' adında bir milis gücü oluşturdular. Gönüllü birlikler anlamına gelen Haşd El Şabi gücü kısa sürede tekfirci teröristlerle mücadele eden en önemli birliğe dönüştü.

Bildiğimiz gibi Irak'ta çarşılar,camiler,türbeler,köprüler,fabrikalar,atölyeler,enerji santralleri,barajlar,tarihi kalıntılar,müzeler,anıtlar ve eski yapılar,askerler,siviller yani bütün Iraklılar bu teröristlerin hedefine girdiler.

Paramiliter bir örgüt konumunda bulunan Haşdi Şabi Irak devleti emrinde ordu ve güvenlik güçlerinin yardımına koşan bir birlik olarak ortaya çıkmıştır. Irak'ta işid varlığı tehlikeli bir duruma yaklaşıp başta ülkenin en önemli ikinci kenti olan Musul’un işid tarafından işgal edilmesi tehlikenin ne denli büyük olduğu ve bu ülkenin toprak bütünlüğünü tehtid etmeye başlaması ile birlikte Irak halkı top yekün bu terör örgütlerine karşı mücadele etmeye başladılar.Esasen daha önceden kutsal Necef kentinde bulunan dini otoriteler işide karşı cihad fetvası yayınlamışlardır.

Haşdi El Şabi'nin çekirdeğini oluşturan Şi ve Sünni araplar bu fetvalardan sonra birlikteliklerini güçlendirmişlerdir. Özellikle Selahaddin,Neyneva ve El Anbar illerinin işid tarafından işgale uğramasından sonra binlerce müslümanın yanı sıra bölgedeki aşiretler ve Hristiyan,Türkmen ve Kürtler kısa sürede Haşdi Şabi ye katıldılar.

Haşdi Şabinin misyonu: Iraklı büyük şi din adamı ve fetva makamı Ayetullah Seyid Ali SİSDANİ Haşdi Şabi'nin kurucu manevi lideri olarak yirmi maddelik bir deklarasyon ile Haşdi Şabi’nin önceliklerini şöyle açıklamıştır;

            Haşdi El Şabi mensuplarının İslami değerlere bağlı olarak esir düşen işid ailelerine insanca muamele etmeleri özellikle kadınlar ve çocuklara iyi davranmaları gerekli olmadığı sürece ağaçları kesmemelerini öngörmüştür. Aynı şekilde Müslüman olmayanlara karşı da her türlü saldırganlıktan uzak olmaları tavsiye etmiştir. Bazı uzmanlar Haşd Şahabiyi Amerikadaki Navy SEAL bu birliğine Rusya’nın ALFA(AİBHA) ve Avusturya’nın İCO KIBRAY birliklerine benzetmektedirler.

HAŞDŞABİ İLE İLGİLİ TEKNİK BİLGİLER VE SÖZLÜK ANLAMI: Arapça da Haşd grup cemaat veya cemiyet anlamındadır. Şab ise ortak değerlere sahip grup anlamına geliyor. Günümüzde ise Haşdlı Şabi gönüllü birlikler olarak kullanılmaktadır.

Kuruluş sebebi: Irak Şam İslam devleti terör örgütü 2013 yılında kuruldu. Bu terör örgütü 9 Haziran 2014 yılında Irak’a saldırıp başta ülkenin en önemli ikinci büyük kenti olan Musul’u işgal etti. Ardından Iraktaki kutsal mekanlara saldırdı. Öncelikle bu terör örgütü Yunus peygamber Cercis peygamber, Heys peygamber ve kutsal Kufe kentinin yanındaki Yahya Bin Zeyd Türbesini havaya uçurdu. Bu durumda Irak hükümeti ordunun yanı sıra halkıda örgütleyecek Haşdlı Şabinin kurulmasına karar verildi.

Kurul Aşaması: Örgütün kurulması 3 aşamada gerçekleşmiştir.
1 Aşama: Irak’ın o dönemdeki Başbakanı ve Silahlı kuvvetler başkomutanı olan Nuri El Maliki Irak’ın bütünlüğünü korumak ve işid terör örgütünün başkent Bağdat’a saldırısını önlemek amacıyla Haşd’ı Şabi’nin kuruluşunu yayınladı.
2 Aşama:Irak Şilerinin dini lideri Ayetullah Ali Siyistani’nin fetvası: Haşdı Şabi’nin kurulmasından 3 ay sonra Ayetullah Siyistan’i yayınladığı fetva ile işid’e karşı cihad çağrısında bulundu ve halkı Haşdı Şabiye katılarak direnişe davet edince örgüt önemli bir meşuriyet kazandı.
3.Aşama:Yasal meşuriyet 2015 yılında Irak bakanlar kurulu Haşdı Şabi’nin kuruluşunu onayladı. Başbakanlığa bağlı olan bu direniş örgütü Irak Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olarak Irak devleti ve parlamentosu emrinde görev yapacağını ilgili tüm bakanlıklar ve devlet dairelerinin örgüte her türlü yardımı yapmaları gerektiğini söyledi.

Haşlı Şabi’nin oluşturan Güçler:Tahminen bu ordu 50 civarında büyüklü küçüklü örgütten oluşmaktadır.Kuşkusuz bugruplar içerisinde en önemlileri Esaip Ehl El Hak,Seraya Telie El Hurasani,Ketaip Seyit El Şüheda, Hereke Hizbullah El Necba

Haşlı Şabi İçerisinde bulunan bazı silahlı gruplar ;

Ø  Bedir Tugayları

Ø  Ehlil Hak Tugayları

Ø  Ketaibi Hizbullah

Ø  Gevvat Guvvat El Şehid El Sadr

Ø  Hareket El Neciba

Ø  Saray-el İslam

Ø  Saray-el Cevad

Ø  Liva Ali Aliekber

Ø  Seriya El etebat

Ø  Ketaip Seyi El Şehade

Ø  Ketaip El Teyyar El Risali

Ø  Ketaip El Tiyar El Salih

Ø  Sıraya El Hurasani Tugayı

Ø  Sıraya Aşura Tugayı

Ø  Guvat Vedallah

Ø  Firgetil Abbas El Gatiliye Tugayı

Haşd Şabiyi oluşturan birliklerin mezhepsel yapısı: Haşdlı Şabi oluşurken başta Suudi Arabistan ve bazı diğer ülkeler bu ordunun Şi inancına mensup militanlardan oluştuğunu ve Irakta ki sunnileri hedef aldığını böylece Irakta sunnileri yok etmeye yönelik projenin parçası olduğu tezini ortaya attılar. Oysa ki araştırmalara göre bu orduyu oluşturan milis birlikler ve komut akademelerinde önemli oranda sünni meshebine mensup komutanların olduğu bilinmektedir. Irak çok etnik ve mezhepsel bir yapıya sahiptir. Araplar, Kürtler, Türkmenler, İzediler, Şiiler, Sünniler, Hristiyanlar, Süryaniler ve başka birçok unsurdan oluşan bir ülkedir.

Sünni mezhebine mensup Haşdlı Şabi birlikleri:

ü  Amiriye el semudu ordusu komutanı Albay Hamiş el Eysavi

ü  Der El Felluce ordusu komutanı albay macıd el Muhammedi

ü  Nehut el neşami tugayı komutanı Şeyh Rafi El Fehdavi

ü  El Nevadır tugayı komutanı Şeyh Abdurrahim el Şemeri

ü  Beyrak El Irak(Haşd el Sbeavi) tugayı komutanı Şeyh Migdat Fares El Abdulah El Sbeavi

ü  Ehrar el Fırat tugay komutanı el cefreyfi

ü  Der El cezire tugayı komutanı Albay Mezher El Bylavi

ü  Kuzey el Remadi aşireteri birlikleri komutanı General Tarık El Esel

ü  Neyneva eyaleti el cebur aşiretleri birliği komutanı Muhammed el Ceburi

ü  El Tahi birliği komutanı Yasin Hüseyin El Mesleh El Ceburi

ü  El Tenaya birliği komutanı Şeyh Hamut El Meyah

ü  Abu Temehe grubu komutanı mehdi Salih el ceburi

ü  Selahattin ordusu komutanı Eşem El Sebhan El Ceburi

ü  Ehrar El Kereme birliği komutanı Albay Muhammed merzi el cemeyli

ü  Serhat El Hak birliği komutanı Albay Cemet El Cemali

ü  Haşdlı şabi 30’uncu kol ordusu komutanı abu Abdullah el Fehdavi

ü  El Remadi aşiretleri birliği komutanı Albay Ahmet Abdullah El Biyallavi

ü  Kereme el felluce kol ordusu komutanı şeyh Cuma feze ali el cumeyli

ü  Ebna el Ğerbiye tugayı komutanı Cemal Şehap El Muhellavi

ü  Şeyh Ali el nemravi tugayları komutanı Ali Abd Feyh

ü  El Haşd el eşairi komutanı Albay Saddam Kerep el sermet

ü  Haşdı Cnup(Güney) Musul Tugayı komutanı şeyh nizhan el Seher el Lehibi

ü  Ugabani sehrayi El retiye( El Retiye çölü kartalları) tugayı komutanı Şeyh şakir El Ebu Reyşh

ü  Haşd el Tahdi Tugayı komutanı Şeyh Metban El Remah

ü  Haşdi Aşiretel Cebur komutanı Şeyh Halit El Sebah

ü  Haşd eldim el muhamede tugayı komutanı Şeyh Kehlan El Hasud

Kuruluş tarihi: 2014.06.05
Faaliyet Yeri: IRAK
Faaliyet Alanı: Askeri
Elde Ettikleri Bazı Başarılar:Haşdlı Şabi Birlikleri işid Terör Örgütünün Irak’ın kentlerini ele geçirme girişimlerine karşı önemli başarılar elde etmiştir.Örneğin: Kutsal Samira ve Amerli kentlerinin ablukasını kırmak Cerf El Elseher,Musul,Felluce,Tuzurmatu,Selahaddin ilinin büyük kısmı,Enbar ve birçok ilin teröristlerden temizleme harekatı.2015 yılının sonunda Haşdı Şabi kuruluşunun 550. Gününde 19 Irak kentini teröristlerden kurtarmıştır.Günümüzde ise işid vb. terör örgütlerinin Irak topraklarının %95’inden temizlenmesinde Haşdı Şabi’nin çok önemli rolü olmuştur.
Rolü: İşid ve benzer selefi-vahabi örgütlerle mücadele
İşid üye sayısı: 100.000-2.500.000 arasındadır.
Maaşları: 700.00 Irak dinarı + 125.000 yemek parası
Faaliyet Ettikleri Coğrafya: Irak’ın illeri( Bağdat, Babil, Diyala, Selahattin, El-Embar, El- Curume, Musul, Tusulmatu, Kuzey Irak)
Kullandıkları Silahlar: İran’dan gelen silahlar, Irak ordusunun verdiği veya Amerikalılardan alınan silahlar.
Komutanlık Yapısı: Bu askeri birlik yasal bir birlik olup Irak devleti ve parlamentosu emrinde Irak Silahlı Kuvvetleri, Irak İstihbaratı ve Irak dini Merceiyete (Fetva Makamı) bağlı olarak çalışmaktadır.
Başkomutanı: Aynı zamanda Irak Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı olanı Hayder El İBADİ(95)Haşd Şabi’nin de Başkomutanıdır.
Haşd Şabi’nin Yönetim Kurulu Başkanı:Faleh Feysel Fehet El FEYYAZ (94)

Hayatı;
Faleh El FEYYAZ 1956 Bağdat doğumludur. 1980’li yıllarda Hizb Eldaveh katılmış daha sonra Saddam Hüseyin’in devrilmesi ile Başbakanlığa gelen İbrahim El Caferi’nin danışmanlığını yürütmüştür. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı yardımcı özel kalem müdürlüğünü yürütmüş en son Milli Güvenlik Bakanlığı yapmıştır.


Haşd Şabi İslami Direniş Komutanı: Hacı Abu Mehdi EL Muhendis(93)

Hayatı;
Cemal Cafer İbrahim kod adı Abu Mehdi El Muhendis 1954 Basra doğumludur. Babası Iraklı annesi İran asıllıdır. 1977 yılında Mühendislik fakültesinden mezun olduktan sonra Hizb Eldaveh partisine katılmıştır. Devrik Irak lideri Saddam Hüseyin zamanında Hizb Eldaveh partisi yasaklanınca kuveyt’e gitmiş. Kuveytin El Cabiriye kentinden Saddam Hüseyin alehine siyasi faaliyetlerde bulunmuştur. 2003 yılında Irak da Baas partisi yönetimi yıkılınca ülkesine dönmüş. 2005 yılında Babil ilinin temsilcisi olarak parlamentoya girmiş ama işgalci Amerikalılar tarafından ülkeyi terk etmek zorunda kalıp İran’a gelmiştir. Amerikalıların Irak’ı terk etmesi ile birlikte Irak’a dönmüş halen Haşdı Şabi kuvvetlerinin Başkomutan yardımcı olarak görev yapmaktadır. Anti

Emperyalist birisi olan Abu Mehdi ye göre işid terör örgütünün arkasında Amerikalılar ve Sudu Arabistan bulunmaktadır.

Haşd Şabi’nin sözcüsü ve yönetim kurulu üyesi: Ahmed El Esadi (92)
Haşd Şabi bünyesinde faaliyet gösteren Aşura ve Ensar El Geyde komutanı: Emmar Hekim (91)
Haşd Şabi bünyesinde faaliyet gösteren Bedir Tugaylar komutanı: Hadi El Amiri (90)
Ehlil-hak Tugayı komutanı:Gays El Hazali (89)
El Selam Tugayı komutanı:Mukteda Sadr (88)
İmam Ali Tugayı komutanı: Şabel El Zeydi (87)
Irak Hristiyanları Birliği Genel Başkanı ve Babiliyon Tugayı komutanı: Şeyh Reyyan El Keldani(86)
Hadi Amiri:Bedir Örgütünün Genel Başkanı
Gays Hazeli:Eshaip Ehlil El Hak Teşkilatının Genel Başkanı
Ebucasin Nasiri:Guvat El Şehit Elsedr Örgütünün Başkanı
Ekrem Kebi:Hereket El Neciba İslami Direniş Teşkitanın Başkanı