31.07.2019 20:02 A- A+

Haftalık Basın Özeti - Asya

ABD VE ÇİN, TAYVAN’LA ÇATIŞMAYA YÖNELİYOR

US, China tilting towards conflict on Taiwan

ASIATIMES /26 TEMMUZ 2019 BERTIL LINTNER

Amerika’nın Tayvan’a 2 milyar dolarlık silah satışı özellikle Çin’in 2020’de ada devletini istila ve yeniden birleştirme tehdidini caydırmayı hedeflediğini açıkladı. Savunma Bakanlığı özcüsü WuQian, “Tayvan'ı ülkeden ayırmaya cesaret eden insanlar varsa, Çin ordusu ulusal egemenliği, birliği ve toprak bütünlüğünü sağlam bir şekilde korumak için savaşa hazır olacak” dedi.

https://www.asiatimes.com/2019/07/article/us-china-tilting-towards-conflict-on-taiwan/

 

ADALET SEKRETERİ NBI'YA BOC'DE YOLSUZLUK SORUŞTURMASI GÖREVİNİ VERDİ

27 TEMMUZ 2019, 15:18 /PHILIPPNE NEWS AGENCY/BENJAMİN PULTA

Guevura 26 Temmuz tarihli 383. sırada, "Ulusal Soruşturma Bürosu (NBI) yetkilisi DanteGierran'a" Gümrük Bürosu'nun yolsuzluk ve yolsuzluk uygulamalarıyla ilgili iddialara ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürütmek ve inşa etmek için "Genel Müdür DanteGierran" ı yönetti ve verdi.NBI ayrıca soruşturmanın ilerleyişi ve dava birikimi hakkında doğrudan Adalet Sekreteri Ofisine rapor sunmaya yönlendirildi.a

https://www.pna.gov.ph/articles/1076201

 

SİNGAPUR EN BÜYÜK YASADIŞI FİLDİŞİ FİLOSUNA EL KOYULDU

Singapore makes its biggest ever illegal ivory seizure

TheJakartaPost / 23 Temmuz 2019/ Agence France-Presse

Singapur Ulusal Parklar Kurulu tarafından yapılan açıklamada yetkililer, Singapur'un bugüne kadarki en büyük kaçak fildişini ele geçirdiğini ve yaklaşık dokuz tonluk kaçak tel tokasının yaklaşık 300 tonluk filosuna el koyulduğunu belirtti. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden Singapur’a Vietnam’a gönderilen bir konteynırda keşfedilen yasadışı kargoda, birkaç ay içinde bu tür üçüncü nöbet olan bir pangolin terazisi içeriyordu.

https://www.thejakartapost.com/seasia/2019/07/23/singapore-makes-its-biggest-ever-illegal-ivory-seizure.html

 

TACİK VE KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANLARI SINIR GERİLİMLERİ ARASINDA MÜZAKERELERDE BULUNDULAR

Tajik President Emomali Rahmon (left) and Kyrgyz President Sooronbai Jeenbekov talked to residents on both sides of the troubled border.

26 Temmuz 2019 / RadioFree Europe / RadioLiberty

Tacik Cumhurbaşkanı EmomaliRahmon ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı SooronbaiJeenbekov, sorunlu sınırın her iki tarafında yaşayanlarla konuştu. İki lider, sınırın her iki tarafındaki yerel sakinlerle konuştular. İki liderin, Kırgız sınırı yakınlarındaki Tacik kenti Isfara'da görüşmelere devam etmesi ve ardından Kırgızistan'ın kuzeyindeki Cholpon - Ata kentinde devam etmesi bekleniyor.

https://www.rferl.org/a/tajik-kyrgyz-presidents-hold-talks-amid-border-tensions/30076549.html

 

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Moğolistan’ı ziyaret edecek

Derleyen: Munkhbaatar–Montseme(27.07.2019)             

MBM- (Moğolistan Büyük Meclis) Başkanı sayın G. Zandanshatar’ın davetiye üzerinden TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve ekipleriyle birlikte bu ayın 29’u ve 31’i arasında Moğolistan’a resmi ziyaret gerçekleştirecektir. Bu ziyaret kapsamında iki ülkenin ilişkilerini geliştirmek, ikili anlaşmaları yenilemek ve işbirliğini kuvvetlendirmek için karşılıklı anlaşmalar ve sorunların üzerinde fikir alışverişi yapılarak çözük odaklı bir şekilde ortak paydada buluşulacağı belirtilen bir diğer noktadır. Resmi ziyaret, Moğolistan Cumhurbaşkanı Kh. Battulga ve Başbakan U. Khurelsukh ile görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Moğolistan ile Türkiye arasında ilk diplomatik ilişkiler 24.06.1969 tarihinde gerçekleştirilmiş olup bu sene ilişkilerin kurulmasının 50. yıldönümünü kutlama törenine başbakan ve ekipleri katılacaktır. İki ülke ilişkileri arasındaki en önemli kurum olan TİKA’nın finanse ettiği projelerin faaliyete geçirilmesi için açılma töreninde katılım sağlayacağı bilinen Battulga, iki ülke arasındaki ilişkilerin başlamasının 50. yıl dönümü vasıtası ile yapılacak olan bu ziyaretlerin iki ülkenin ilişkileri açısından oldukça önemli olduğunu MBM’nin basın toplantısında belirtti.

https://montsame.mn/mn/read/196435

 

Kuzey Kore, Rus Gemisinde İki Güney Koreliyi Tutukladı

Derleyen: Lee Min-hyung – Korean Times (25.07.2019)

Rus balıkçı gemisinde iki Güney Koreli’nin, 15 Rus gemi mürettebatı tarafından geçen hafta çarşamba günü iki Kore arasındaki doğu deniz sınırını aştığı için tutukladığı Kuzey Kore yetkilileri tarafından açıklandı.

Tutukluların Wonsan kentinde bir otelde kaldığını ve sağlık durumun iyi olduğunu açıklayan yetkililer, 300 tonajdık geminin (XiangHai Lin 8) 16 Temmuz’da Rusya’nın Güneydoğusundaki liman kenti olan Zarubino’dan denize açılmış olduğunu, Rusya’nın Kuzeydoğu balık şirketine ait olan gemideki Güney Korelilerin de Kuzey Kore tarafından tutuklandığını da belirtti.

Teknik sorunları nedeniyle kuzeydeki doğu sınırını aşan geminin, Kuzey Kore makamlarının talimatıyla yakındaki Wonsan limanına gemilerin çekildiği de basına verilen bilgiler arasında.

Güney Kore olaydan hemen sonra Kore-İrtibat Bürosuyla temasa geçip kendi vatandaşlarını güvenli ve uluslararası teamüllere uygun şekilde geri dönmesini talep etti. Fakat, Kuzey’den bu talebe henüz cevap gelmedi. Ancak, gemi Rus bandıralı olduğu için Rus yetkililerin de arabuluculuğa davet edildiği bildirildi.

Rusya Büyükelçiliği, Kuzey’in “sınır yönetmeliğini ihlal ettiği” için 17 kişiyi tutukladığını söyledi. Henüz Kuzey Kore’nin olayla ilgili herhangi açıklama yapmadığı için Güneyin, Rusya’nın diplomatik iş birliğine güvendiği belirtildi.

http://www.koreatimes.co.kr/www/nation/2019/07/356_272836.html

 

 

Rus Diplomat: “Tayland’daki ASEAN Forumda Lavrov - Pompeo Toplantısı İçin Çok Az İhtimal Veriliyor”

Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov Mikhail Tereshchenko/TASS

Derleyen: MikhailTereshchenko - TASS  ( 28.07.2019)

Rus Dışişleri Bakan yardımcısı Sergei Ryabkov “en önde gelen diplomatların listelerinin henüz koordine edilmediğini, Rus Dışişleri Bakanı SergeyLavrov’un ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo ile Bangkok’taki ASEAN bakanlık toplantısında bir araya gelmesinin son derece olanaksız olduğunu” açıkladı.

30-31 Temmuz tarihlerinde Bangkok ziyareti sırasında Dışişleri bakanı SergeiLavrov’unTaylandalımevkidaşı Don Pramudwinai ve diğer ASEAN toplantısında katılan milletin de üst düzey diplomatlarla görüşmesi bekleniyor.

https://tass.com/politics/1070757

 

7.İç Kubuqi Uluslararası Çöl Forumu Çin’deki İç Moğolistan’da açılıyor

Derleyen: LiXia –  Xianhua(27.07.2019)

Çin’in kuzeyinde İç Moğolistan Özerk bölgesinde başkent Ordos’ta yapılan 7.Uluslararası Çöl forumu gerçekleşti. “Bir Yol Bir Kuşak” projesi kapsamında “Yeşillendirme ve Ekolojik bir Medeniyet inşa etme” konu ve kapsamıyla düzenlenen forumun amacının, bölge ve yöredeki halkı bilinçlendirerek daha ekolojik ve sürdürülebilir bir çevre yaratmak ve kirliliği azaltmak olduğu açıklandı.

http://www.xinhuanet.com/english/2019-07/27/c_138263403.htm

 

Güney Kore Polisi, Diplomat Hakkında “Cinsel Taciz” İddiasıyla Soruşturma Başlattı

-Yonhap(28.07.2019)

Japonya’da görev yapan üst düzey Güney Koreli diplomatı hakkında, alt kıdemde çalışan bir kadını taciz ettiği iddiasıyla polis tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.Dışişleri bakanlığına göre, konu, polise bildirildikten sonra Yolsuzlukla Mücadele ve Sivil Haklar Komisyonu’na havale edildi. Fakat Yetkili, “Komisyon, olayın ayrıntılarını bakanlığa açıklamadı” dedi. Diplomatın ise soruşturma için şu an Güney Kore’de olduğu verilen diğer detaylar arasında.

Bu olayın sonucu olarak birden fazla üst düzey diplomat taciz ve yolsuzluk da dahil olmak üzere çeşitli sebeplerle soruşturuldu veya görevden alındı.

https://en.yna.co.kr/view/AEN20190728004200325?section=national/diplomacy

 

 

Yeni Kazak-Özbek uluslararası otoyolunun açılmasıyla Orta Asya’dan

  Kafkasya’ya ve  Rusya’ya kadar yük trafiğin yedi kat artacağı bekleniyor

Derleyen:AidanaYergaliyeva - İnternational(20.07.2019)

Kazakistan Başbakan AskarMamin ve Özbek mevkidaşıAbdulla Aripov,17 Temmuz’da Beineu- Akzhigit (Kazakitsan sınırı ) uluslararası karayolunu Özbekistan sınırdaki Mangystau Bölgesi’nde açtılar. Karayol (otoyol) yük trafiğini günde 1.000 ile 7.000 araç ve hızlarını saatte 50 ile 100 kilometre artıracak.

Rota ,Özbek mallarını Rusya limanlarına ve Kafkasya ülkelerine Kazak limanları ve karayolları aracılığıyla daha kısa ve engelsiz erişim sağlanması temel hedefleridir.

Hazar Bölgesi ve Avrupa ülkelerine erişim sağlayan Taşkent- Beineu -Atyrau- Astrakhan uluslararası transit ve ulaşım koridorunun bir parçasıdır.

Aripov yaptığı açıklamasında ’’Bu projenin NurlyZhol devlet programı kapsamında başarılı bir şekilde uygulanması İpek Yolu projenin ticaret akışlarına ve bundan yararlanan tüm bölgelerin gelişmesine yeni bir ivme kazandıracağını, Kazakistan ve Özbekistan arasındaki ticaret ve ekonomik ilişkilerin daha da aktifleşmesine büyük önem katacağına söyledi’’.

https://astanatimes.com/2019/07/new-kazakh-uzbek-international-highway-expected-to-boost-freight-traffic-seven-fold-from-central-asia-to-caucasus-russia/

 

Yayına Hazırlayanlar: Khongorzul Tserennadmid ve Naime Nur Yüksel